Rodzaje tynków strukturalnych
- Szczegóły
Planując remont lub wykończenie mieszkania czy domu, warto zastanowić się nad wyborem tynków strukturalnych. To ciekawa forma dekoracji wnętrz, która pozwala uzyskać piękną i oryginalną strukturę na ścianach przy niewielkim nakładzie pracy. Dzięki jego właściwościom możemy sami stworzyć wzory lub fakturę, która będzie najlepiej pasowała do danego pomieszczenia. Tynki strukturalne stanowią ciekawą alternatywę dla malowania czy tapetowania ścian.
Tynki strukturalne można używać do zdobienia elewacji, ale to we wnętrzach naszych mieszkań nakładamy je najczęściej. Ich przewaga polega na tym, że nadają się do wszystkich rodzajów ścian: z cegieł, cementu, betonu, gipsu, a nawet drewna. Są odporne na działania wody oraz uszkodzenia mechaniczne, ale i tak najbardziej doceniamy niepowtarzalne wzory zdobienia ścian, jakie są dzięki nim możliwe. Sklepy budowlane oferują bogaty wybór materiałów dekoracyjnych. Jakie rodzaje tynków strukturalnych możemy kupić?
Zastosowanie i formy tynku strukturalnego
Wykończenie ścian to nie tylko kwestia estetyki, ale również sposób ich zabezpieczenia. Osobom, które szukają odmiany dla gładkiej powierzchni, polecany jest tynk strukturalny. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala on na uzyskanie struktury i nierówności na ścianach. Tynk to masa powstała z zaprawy i gipsu uzupełniona o dodatkowe składniki jak na przykład kruszywo, barwnik czy brokat. Umiejętnie nałożony pozwala na podkreślenie charakteru każdego wnętrza. Należy jednak pamiętać, że wzory będą zależały nie tylko od produktu, jaki wybierzemy, ale i jego sposobu nałożenia. Dlatego do pracy z tynkiem wykorzystuje się gąbki, kielnie, wałki, szczotki, pędzle, pistolety natryskowe, a nawet folię czy tkaninę. Podstawowy podział tynków uwzględnia bazę, jaka została stworzona do ich produkcji. Dlatego wyróżniamy tynki dekoracyjne mineralne, na spoiwie organicznym i mieszane. Różnią się między sobą właściwościami, obróbką oraz ceną. Tynki mineralne to sucha mieszanka, którą przed nałożeniem musimy wymieszać z wodą. Tynki organiczne i mieszane występują w formie gotowego preparatu, który możemy od razu nakładać na ściany. Ich zaletą poza możliwością uzyskania ciekawych struktur jest trwałość, przepuszczanie pary wodnej oraz przyczepność do podłoża. Najpopularniejsze są tynki akrylowe, które przepuszczają parę wodną i odporne są na uszkodzenia mechaniczne. Tynki silikonowe za to chronią przed pojawieniem się wilgoci w pomieszczeniach.
Jak dobrać rodzaj tynku do wnętrza?
To, jaki rodzaj tynku będzie najlepszy dla remontowanego pomieszczenia, zależy od warunków, jakie tam panują oraz od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Tynki, które przepuszczają wodę i są odporne na działanie wody, sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Tynki powstałe na bazie wapna gaszonego są odporne na wycieranie i mycie, sprawdzą się, więc w pomieszczeniach podatnych na zabrudzenia jak na przykład przedsionek czy korytarz. Trzeba pamiętać, że efekt zależy też od wielkości kruszywa użytego do produkcji tynku. Im większe drobinki, tym wyraźniejszy wzór. Nałożenie tynku wymaga jednak odpowiedniego przygotowania podłoża oraz pracy przy temperaturze między +5° a +25°C i wilgotności, poniżej 75% co wpłynie na szybkość wysychania materiału. Wykorzystując określone narzędzia, otrzymamy tynki nakrapiane, czesne czy dziobane. Z tynku możemy uzyskać również oryginalne dekoracje w postaci stiuków czy sztukaterii, które zyskują na popularności.