BLOG

Charakterystyka i właściwości stali stosowanej w budownictwie


Stal jest tworzywem trwałym i bardzo różnorodnym. Właściwości mechaniczne i fizyczne tego stopu żelaza mogą być kontrolowane poprzez dostosowanie sposobu jego produkcji. Nic więc dziwnego, że stal jest jednym z najważniejszych materiałów używanych w branży budowniczej. Jaki rodzaj stali najczęściej wykorzystuje się w budownictwie?

Zalety wykorzystywania stali w budownictwie

Stal jest materiałem niezwykle różnorodnym. Jej właściwości uzależnione są od składu i sposobu produkcji. Dzięki temu możliwe jest ścisłe dostosowanie stopu do planowanych w budowie efektów. Można z niego stworzyć zarówno elementy nośne konstrukcji budowlanych, jak i balustrady, maszyny, narzędzia czy elementy wyposażenia wnętrz. Najważniejsze cechy stali to między innymi:

Stal zbrojeniowa w budownictwie

Trudno wyobrazić sobie współczesne budownictwo bez stali zbrojeniowej. To właśnie ten stop jest jednym z najważniejszych materiałów budowlanych. W połączeniu z betonem tworzy niezawodny żelbeton. Poprzez zatopienie stalowych elementów w betonie powstają zbrojenia. Stal zbrojeniowa najczęściej przybiera formę prętów gładkich, prętów żebrowanych lub siatki. Właściwości stali zbrojeniowej różnią się w zależności od jej klasy i odmiany. Parametry te zawsze należy starannie dobrać do potrzeb konkretnego projektu. Wśród klas stali zbrojeniowej wyróżnia się:


Wróc do bloga