Wełna mineralna

Nie tylko styropian wykorzystywany jest jako materiał termoizolacyjny w budynkach - równie często stosowana jest wełna mineralna, która ma równie doskonałe bądź nawet lepsze właściwości izolacyjne. W pełni zdając sobie z tego sprawę nasza hurtownia SMOLNIK w Gierałtowicach pod Gliwicami oferuje Klientom również ten produkt, aby mogli zastosować go podczas budowy obiektu mieszkalnego, usługowego bądź też nawet przemysłowego. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje dotyczące materiału, aby mogli Państwo samodzielnie zweryfikować, czy sprawdzi się w Waszym projekcie. Służymy również doradztwem, jeżeli zajdzie taka potrzeba.


Właściwości

Nie bez powodu wełna mineralna należy do najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych. Nie tylko doskonale wypełnia swoje podstawowe zadanie, jakim jest zapewnienie odpowiednich warunków cieplnych w budynku, ale posiada również liczne dodatkowe właściwości, wśród których można wymienić:

  • odkształcalność - ze względu na swój skład chemiczny, wełna mineralna jest sprężysta, dzięki czemu nie poddaje się odkształceniom,
  • nasiąkliwość - bardzo łatwo nasiąka, a schnięcie trwa przez znacznie dłuższy czas, niż w przypadku styropianu,
  • obróbka i montaż - zarówno obrabianie materiału, jak i jego montaż jest łatwy, jednakże ze względu na swoje właściwości bardzo pyli,
  • izolacyjność cieplna - współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,031 W/mK do nawet 0,045 W/mK, czyli zapewnia odpowiedni komfort termiczny w pomieszczeniach,
  • dyfuzyjność - doskonale przepuszcza powietrze wraz z wilgocią, ze względu na otwartą strukturę materiału,

  • topliwość i palność - jako materiał niepalny wełna mineralna nie pali i nie topi się,
  • izolacyjność akustyczna - materiał tłumi wszystkie dźwięki, zarówno te uderzeniowe, jak i powietrzne, dlatego częściej wykorzystuje się go w ścianach wewnętrznych.


Spotykane gatunki

Nazywanie tego materiału wełną mineralną nie jest do końca poprawne. Tak naprawdę wykorzystuje się różne gatunki, wśród których należy wymienić wełnę:

  • skalną - posiadają układ rozproszony, składający się z roztopionych przykładowo brykietów mineralnych lub bazaltu, połączonych dedykowaną żywicą,
  • szklaną - składa się ze stłuczki szklanej połączonej z piaskiem kwarcowym, jest znacznie lżejszym materiałem.

W przeszłości był stosowany również wariant żużlowy, który nie jest już produkowany, ze względu na niskie parametry eksploatacyjne oraz bardzo duże zanieczyszczenie takimi związkami, jak siarka.


Zastosowanie

Wełna mineralna może zostać wykorzystywana w każdym elemencie konstrukcyjnym budynku w celu zapewnienia mu odpowiedniej izolacyjności cieplnej oraz akustycznej. Dotyczy to ścian zewnętrznych, wewnętrznych, stropów, a nawet dachów. Co więcej, w przeciwieństwie do styropianu, można ją również zastosować do tłumienia hałasów w różnego rodzaju instalacjach technicznych. Ponadto materiał sprawdza się w dużych pomieszczeniach, np. halach konferencyjnych, gdzie często jest istotne wyciszenie dźwięków uderzeniowych oraz powietrznych z zewnątrz.

Zapraszamy do naszej hurtowni w Gierałtowicach pod Gliwicami w celu zapoznania się z produktem!


‹ Powrót do asortymentu

© 2019 Smolnik Grupa PSB. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Created by
Etlace