Wełna mineralna

Wełna mineralna ma doskonałe właściwości izolacyjne. W pełni zdając sobie z tego sprawę, sklep budowlany Smolnik w Gierałtowicach pod Gliwicami oferuje Klientom ten produkt, aby mogli zastosować go podczas budowy obiektu mieszkalnego, usługowego bądź też przemysłowego. To alternatywa dla tradycyjnego styropianu, który w niektórych przypadkach może tworzyć barierę o niewielkim stopniu przepuszczalności pary wodnej. Pod tym względem wełna mineralna ma znacznie mniejszy opór dyfuzyjny oraz umożliwia swobodne przenikanie pary wodnej i ochronę przed powstawaniem wilgoci.

Poniżej prezentujemy podstawowe informacje dotyczące wełny mineralnej, aby mogli Państwo samodzielnie zweryfikować, czy sprawdzi się w Waszym projekcie. Służymy również doradztwem, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Właściwości wełny

Nie bez powodu wełna mineralna należy do najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych. Nie tylko doskonale spełnia swoje podstawowe zadanie, jakim jest zapewnienie odpowiednich warunków cieplnych w budynku. Wełna mineralna ma również liczne dodatkowe właściwości, wśród których można wymienić:

  • odkształcalność — ze względu na swój skład chemiczny wełna mineralna jest sprężysta, dzięki czemu nie poddaje się odkształceniom,
  • nasiąkliwość — bardzo łatwo nasiąka, a jej schnięcie trwa przez znacznie dłuższy czas niż w przypadku styropianu,
  • obróbka i montaż — zarówno obrabianie wełny mineralnej, jak i jej montaż są łatwe, jednakże ze względu na swoje właściwości materiał bardzo pyli,
  • izolacyjność cieplna — współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,031 W/mK do nawet 0,045 W/mK, czyli zapewnia odpowiedni komfort termiczny w pomieszczeniach,
  • dyfuzyjność — wełna mineralna doskonale przepuszcza powietrze wraz z wilgocią, ze względu na otwartą strukturę materiału,
  • topliwość i palność — jako materiał niepalny wełna mineralna nie pali i nie topi się,
  • izolacyjność akustyczna — materiał tłumi wszystkie dźwięki, zarówno te uderzeniowe, jak i powietrzne, dlatego częściej wełnę mineralną wykorzystuje się w ścianach wewnętrznych.


Gatunki wełny mineralnej

Nazywanie tego materiału wełną mineralną nie jest do końca poprawne. Tak naprawdę wykorzystuje się różne gatunki, wśród których należy wymienić wełnę:

  • skalną — o układzie rozproszonym, składającą się z roztopionych przykładowo brykietów mineralnych lub bazaltu połączonych dedykowaną żywicą,
  • szklaną - składa się ze stłuczki szklanej połączonej z piaskiem kwarcowym, jest znacznie lżejszym materiałem.

W przeszłości był stosowany również wariant żużlowy, który nie jest już produkowany, ze względu na niskie parametry eksploatacyjne oraz bardzo duże zanieczyszczenie takimi związkami, jak siarka.

Zastosowanie wełny mineralnej

Wełna mineralna może być wykorzystywana w każdym elemencie konstrukcyjnym budynku w celu zapewnienia mu odpowiedniej izolacyjności cieplnej oraz akustycznej. Dotyczy to ścian zewnętrznych, wewnętrznych, stropów, a nawet dachów. Co więcej, w przeciwieństwie do styropianu, można ją również zastosować do tłumienia hałasów w różnego rodzaju instalacjach technicznych. Ponadto wełna mineralna sprawdza się w dużych pomieszczeniach, np. w halach konferencyjnych, gdzie często jest istotne wyciszenie dźwięków uderzeniowych oraz powietrznych z zewnątrz.

Zapraszamy do naszej hurtowni w Gierałtowicach pod Gliwicami w celu zapoznania się z ofertą wełny mineralnej i innych materiałów izolacyjnych!


‹ Powrót do asortymentu

© 2019 Smolnik Grupa PSB. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Created by
Etlace